Sıkça Sorulan Sorular

Aile terapisinde kişilerarası ilişkilerin ışığında aile içerisindeki kaygı, sorun ve mutsuzlukların giderilmesi, problemlerin çözülmesinde iç görünün arttırılması, aile bireyleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesi, aile içi huzurun desteklenerek arttırılması amaçlanır.

Aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı mevcutsa aile terapisi muhakkak denenmelidir:

  • Aile bireyleri arasındaki sorunlar içinden çıkılamaz hal aldıysa,
  • Aile bireyleri arasındaki iletişimde sağlıksız örüntüler giderilemez haldeyse,
  • Bireysel sorunlar tüm aileyi etkiler durumdaysa,
  • Ailenin gelişimi durduysa veya durmaya yaklaştıysa,
  • İç ve dış krizler karşısında aile dayanıklılığını yitirdiyse.
  • Aile terapisi tüm aile bireylerinin dahil olduğu, çift terapisi ise eşlerin birlikte katılım sağladığı bir süreçtir.
  • Her seans minimum 1 saat sürer.
  • Tedavide olumlu sonuçlar almamız için tek seans ASLA yeterli değildir. Zira ilk seanslar bireyleri tanıdığımız ve sorun tespiti yaptığımız görüşmelerdir. Tedavinin ne kadar süreceği psikolog ve aile arasındaki uyum ve soruna bağlı olarak değişmektedir.

Psikologlar ilaç yazma yetkisine sahip değillerdir. Sadece tıp fakültesi mezunu oldukları için Psikiyatristler psikolojik tedavilerde ilaç yazabilirler. Psikologlar psikoterapi ile danışanlarını tedavi ederler.

Psikiyatrik bozukluklarda ilaç desteği bazen şart bazense tercihe bağlıdır. Bu yüzden uzman bir psikologa gitmeden ilaç kullanıp kullanmama hususunda kendi başınıza karar vermeyiniz.

Psikolog ve danışan arasındaki uyuma, danışanın sorununa ve psikoloğun tercih ettiği terapi yaklaşımına göre bu sorunun cevabı değişir. Örneğin panik bozukluk hastası bir danışana bilişsel davranışçı terapinin 10 ila 16 seans uygulanması etkin şekilde yol almak için yeterli olabiliyorken, psikodinamik yaklaşımla çalışan bir psikolog ile bu süreç daha uzun da sürebilir. Yahut danışanın geçmişte bir ya da birkaç travması varsa bu da sürecin uzunluğunu etkileyen faktörlerdendir diyebiliriz. Danışan, sorununa ve tedavisine bağlı olarak haftada bir veya iki terapiye gelerek tedavi sürecine başlar, sorun çözülmeye başladıkça iki veya üç haftada bir tedaviye devam ederek süreç tamamlanır.

Vajinismus tedavisi cinsel terapi alanında eğitim almış kişi tarafından uygulanabilir. Tedavide konuşma haricinde herhangi bir fiziksel müdahale veya uygulama olmaz. Gerekli ödevler evde yapılmak üzere verilir. Danışan, hazır olmadığı hiçbir ödeve mecbur edilmez. Tedavi sürecinde karı-koca birlikte tedaviye gelmelidir. Her seans 30 dakika ile 60 dakika arasında sürer. 10 ile 12 seans arasında süreç tamamlanır. Vajinismus tedavisinde iyileşme oranı %99’dur.

Psikoloğa gitmeden önce muhakkak uzmanlık alanlarına, yetkinliklerine, nereden mezun olduğuna, hangi alanlarda çalıştığına ve aldığı eğitimlere dikkat ediniz. Yaşının büyüklüğüne göre gideceğiniz psikoloğa karar vermeyiniz. İlk gittiğiniz psikolog şayet aklınıza ve duygunuza uymadıysa “demek ki psikologlar benim sorunumu çözemez” algısına kapılmayınız. Nihayetinde psikoterapi bir ilişki sürecidir ve çok eğitim ya da uzmanlık almış olması psikologla ilişkinizi uyumlu kılmaya yetmez. Üstün Dökmen’in söylediği gibi “psikolog şapka gibidir, hangisi kafanıza uyarsa onu takınız”.

İletişim

Hizmetlerimiz ve Uzmanlarımız hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize mail ve telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.